cesspipe ایران مسابقه والیبال تیم والیبال

cesspipe: ایران مسابقه والیبال تیم والیبال تیم ملی والیبال والیبال والیبال آسیا قهرمانی امیدهای آسیا

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مراکش ، موازین&quot، 2 ایرانی در جشنواره موسیقی &quot

جشنواره موسیقی “موازین” که از سال ۲۰۰۱ هر سال در شهر رباط برگزار می‌شود، هربار شاهد بیش از ۹۰ گروه موسیقایی از سراسر دنیا و دو میلیون دیدارکننده در ده روز متوال

مراکش ، موازین&quot، 2 ایرانی در جشنواره موسیقی &quot

2 ایرانی در جشنواره موسیقی "موازین" مراکش

عبارات مهم : مراکش

جشنواره موسیقی “موازین” که از سال ۲۰۰۱ هر سال در شهر رباط برگزار می شود، هربار شاهد بیش از ۹۰ گروه موسیقایی از سراسر دنیا و دو میلیون دیدارکننده در ده روز متوالی است.

امسال در جشنواره بین المللی “موازین” (ضرب موزیک ها) در مراکش از دو خواننده مشهور ایرانی سپیده مدیر سادات و علیرضا قربانی استقبال شایانی به عمل آمد. این جشنواره هر ساله در آخر فصل بهار در شهر رباط برگزار می شود.

به گزارش دویچه وله، جشنواره موسیقی “موازین” که از سال ۲۰۰۱ هر سال در شهر رباط برگزار می شود، هربار شاهد بیش از ۹۰ گروه موسیقایی از سراسر دنیا و دو میلیون دیدارکننده در ده روز متوالی است.

یکی از منابع توریستی و درآمدزای مراکش برگزاری فستیوال های تئاتر، رقص و موسیقی در سراسر این کشور هست. جشنواره “موازین” که به مدت ۱۰ روز در آخر بهار هر سال در رباط برگزار می شود از بزرگ ترین این فستیوال ها است و هر سال بیش از سه برابر جمعیت رباط را به پایتخت مراکش می کشاند.

امسال این برنامه جهت پرهیز از تلاقی با ماه رمضان در شروع تابستان برگزار شد و طی آن حدود ۱۰۰ گروه موسیقی از سراسر دنیا برنامه هایی به سبک های گوناگون از پاپ و جاز گرفته تا موسیقی بومی آفریقایی و آسیایی اجرا کردند که از میان آنها باید از ماجده الرومی و ماریا براسارته خوانندگان مشهور لبنانی و پرتغالی نام برد.

سعید اسدی یکی از مدیران جشنواره موازین که در پاریس یک مرکز انتشار موسیقی و همآهنگی کنسرت را اداره می کند، راجع به شاخصه های فستتیوال امسال به دویچه وله گفت: «۱۰ سال است که با برگزارکنندگان این جشنواره همکاری دارم. امسال به آنها پیشنهاد کردم که یکی از عنوان های فستیوال، انواع تار باشد. این شد که یکی از هفت صحنه بزرگ برنامه را به انواع متفاوت تار یعنی خود تار و همچنین دوتار، سه تار، سیتار و گیتار تخصیص داده شده است دادیم. همان طور که مشاهده کردید، آقای قربانی را تار و زن مدیر سادات که خودشان هم سه تار می زنند را سه تار همراهی می کرد.»

برنامه های خاص “از تار تا گیتار” در یک آمفی تئاتر سرگشاده که از دوران رومیان باقی مانده و از سوی یونِسکو به عنوان میراث فرهنگی دنیا ثبت شده است هست، برگزار شد.

این سلسله برنامه ها با تار و سه تار ایرانی شروع شد و با گیتار اسپانیولی به آخر رسید و در چارچوب آن از جمله هنرمندانی از مراکش، یونان و پرتغال، قطعه ها و ترانه هایی با سازهای محلی خود اجرا کردند.

علیرضا قربانی به همراه دف، تار و تنبور، سروده های عارفانه ای از مولانا خواند و سپیده مدیر سادات به همراه سه تار، تنبک و ویلون در کنار اشعاری از شیخ بهایی، حافظ و سعدی، موزیک هایی از رضا قاسمی و ایمان وزیری را اجرا کرد.

در این دو برنامه یادشده اگرچه جای تماشاگران ایرانی خالی بود، ولی به گفته برگزارکنندگان، سکوت یکپارچه دیدارکنندگان در طول برنامه ها و خرید بیسابقه آلبوم هایی از کارهای سپیده مدیر سادات نشان داد که همه به خوبی توانسته اند با این نوع موسیقی ارتباط برقرار کنند.

سه گاه، چهارگاه، راست پنجگاه

گروه مدیر سادات برنامه را با یک پیش درآمد از رضا قاسمی نویسنده و آهنگساز مقیم پاریس در راست پنجگاه شروع کرد. ویلون که در موسیقی ایرانی “میهمان میزبان شده” نام گرفته، با دو سه تار همراه شده است بود و اگر از کوک کردن بی موقع نوازنده در بخشی از آواز بگذریم، هیچ خدشه ای به حال و هوای سنتی اجرای خواننده وارد نکرد؛ گو اینکه فراز کار مدیر سادات زیاد در زیرخوانی و تحریرهای نرم و ریز و روان بود تا بم خوانی، به خاص که پرندگان کمیابی که در باغ “شاله” یا “شلاه” یعنی محل برگزاری برنامه لانه کرده اند، مانع می شدند که شنونده بم خوانی ها را کامل بشنود.

سپیده مدیر سادات از راست گریزی به بیات ترک زد و بخش اول کار را با یک قطعه ضربی شورآفرین آخر داد.

خواننده بعد از اجرای یک قطعه در دستگاه سه گاه از آثار ایمان وزیری، چند قطعه آواز و از جمله ترانه هایی از آثار اسماعیل مهرتاش و علی تجویدی در دستگاه چهارگاه خواند و به این ترتیب از حال و هوای آرام به ترانه های پرشورتر رسید.

قطعه درخواستی نهایی این گروه، ترانه “بِنت الشلبیه” فَیروز، خواننده لبنانی بود که حاضران را به همخوانی تشویق کرد.

حضور در کنسرت های “از تار تا گیتار” به خاص برنامه سپیده مدیر سادات جهت نگارنده این پرسش را پیش آورد که سکوت و توجه پیگیر و تشویق های بسیار پرشور حاضران مراکشی از کجا سرچشمه می گیرد؟

شاید پاسخ این باشد که رباط شهر پرغوغایی هست. بیش از ۶۰۰ هزار نفر در مساحتی حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع در این شهر زندگی می کنند، به طوری که یافتن یک محل آرام در اینجا ناممکن به نظر می رسد. چندی است که زیاد کردن بهای شیر و نیازمندی های دیگر روزانه هم به این آشوب و غوغا دامن زده است.

اکنون خواننده ای به این شهر آمده که سویه های کوبه ای و چکشی موسیقی را کنار گذاشته و با تحریرهای نرم و تند و ریز و روان به شنونده آرامش می دهد. بی گمان اگر پرسشها فنی صدادهی و صداهای جانبی فضای سرگشاده محل برگزاری این کنسرت نبود، تشویق های پرشوری که از این برنامه به عمل آمد، بیش از این می بود.

واژه های کلیدی: مراکش | برنامه | ایرانی | برنامه | موسیقی | برگزاری | خواننده | جشنواره | خواننده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog